top of page
Keresés

A szülőség, mint önismereti utazás

  • Pósfai Natasa
  • márc. 15.
  • 3 perc olvasás



A szülőség nemcsak a gyermekek neveléséről szól, hanem egy mélyebb önismereti utazásról is, ugyanis szinte észrevétlenül, ám annál hatékonyabban segít feldolgozni a saját gyerekkorunkat. Sokan nem is gondolnák, hogy a gyerekek nevelése miként segíthet a személyes fejlődésben és a gyerekkorunkkal kapcsolatos érzéseink feldolgozásában. Ahogy átéljük a szülői szerepet, gyakran újraéljük a saját gyermekkorunk élményeit, és ez lehetőséget ad arra, hogy új fényben lássuk a múltunkat, feldolgozzuk az elnyomott érzéseket és megtanuljunk más módon reagálni a gyermekkori emlékeinkre.


Amikor szülők leszünk, gyakran visszatérünk a saját gyerekkori tapasztalatainkhoz, és akár tudatosan, akár tudat alatt, de összehasonlítjuk szüleink nevelési módszereit a saját elképzeléseinkkel. Az első pillanatok, amikor mi magunk válunk szülőkké, újra előhozhatják a gyerekkorunk során megélt örömöket, félelmeket és fájdalmakat. A gyermekeink reakciói, igényei és kérései pedig előhívhatják azokat a mélyebb érzéseket, amelyek korábban elnyomásra kerültek.


Az érzelmi válaszok felismerése


Szülőként gyakran találkozunk olyan helyzetekkel, amelyekben a gyermekeink viselkedése, érzelmi reakciói és igényei olyan válaszokat váltanak ki belőlünk, amelyeket talán nem is értünk teljesen.

Sokszor a gyermekek viselkedése azokat a fájdalmas vagy fel nem dolgozott élményeket hozhatja elő, amelyek gyerekként értek bennünket.

Például, ha gyermekünk rendkívül szorong valamitől, könnyen átélhetjük a saját gyermekkorunk hasonló érzéseit, amelyek nem kaptak megfelelő figyelmet vagy megértést a szülőktől. Ekkor válik fontos szereplővé az önismeret és a tudatos munka – felismerni, hogy ezek az érzelmek nemcsak a jelen helyzethez kapcsolódnak, hanem a múltunkhoz is. Például ha gyermekünk keservesen sír, mi pedig bárhogy próbálkozunk, nem sikerül megnyugtassuk, elfoghat minket egyfajta pánik. Főleg ha gyerekként minket is értek olyan tapasztalatok, mely során hiába sírtunk, nem kaptunk választ, akkor ez a tapasztalat bekapcsolhatja a saját negatív sémáinkat.


Sokan tudat alatt átveszik szüleiktől a nevelési mintákat, akár jónak, akár rossznak ítélik őket. A szülői reakciók sokszor megismétlik a gyerekkorunkban látottakat, hiszen a nevelés ezen eszközei mélyen belénk ivódtak. Ahhoz, hogy sikerüljön változtatnunk, fontos megértenünk, hogyan hatottak ránk a szüleink, és milyen hatással van mindez a saját gyermekünkre. A szülői szerep arra is lehetőséget ad, hogy tudatosan változtassunk azokon a mintákon, amelyek nem szolgálnak bennünket vagy a gyermekeinket.



Hogyan segíthet a szülőség a gyógyulásban?


A szülőség segíthet abban, hogy egy új perspektívából tekintsünk a gyerekkorunkra. Azáltal, hogy saját gyermekeinket szeretettel és figyelemmel neveljük, újra átélhetjük a biztonság és szeretet érzését, és újraírhatjuk a gyerekkorunkról alkotott történetet. A szülők sokszor a saját gyermekük nevelése közben tanulnak meg szeretni, türelmesnek lenni, és megérteni a gyermeki szükségleteket, amelyeket ők maguk talán nem kaptak meg. Ez segíthet a belső gyógyulásban, miközben a gyerekekre való odafigyelés és a velük való kapcsolat mélyebb önismeretet hoz.


A szülőség sokkal többről szól, mint a gyermekek napi ellátásáról és neveléséről. Ez egy olyan folyamat, amely lehetőséget ad arra, hogy feldolgozzuk a saját gyerekkorunkat, és megtaláljuk azokat a fájó pontokat, amelyek még mindig hatással vannak ránk.

Ahogy a gyermekeink nevelésével párhuzamosan egyre jobban megértjük saját múltunkat, lehetőségünk van arra is, hogy változtassunk a családi történeteinken és új jövőt építsünk mind magunknak, mind a következő generációnak. Ehhez első lépésként jobban meg kell ismerni a mi "gombjainkat". Mik azok a visszatérő szituációk, amik egyfajta triggerpontként hatnak ránk, és erős érzelmi reakciókat váltanak ki? Például kiakadsz - e abban az esetben, ha a gyermeked rossz jegyet kapott az iskolában? Ha a válasz igen, akkor gondolj vissza, hogy a Te "eredet-családodban" milyen szerepe volt a teljesítménynek. Vajon a megélt düh, esetleg csalódottság valóban a sajátod, vagy csak egy tanult viselkedés? Próbálj visszaemlékezni, hogy gyermekként milyen reakcióra vágytál volna ilyen esetben a szüleidtől? Valószínűleg pont ugyanerre vágyik most a Te gyermeked is. És ha sikerül tudatosítani a reakcióid, ahelyett, hogy ösztönből cselekednél, akkor ezzel megadod a saját belső gyermeki énrészednek is azt, amire egykor szüksége lett volna, és ezzel egy hatalmas lépést teszel a saját gyógyulásod felé.

 
 
 

Comments


© 2020 by Natasa Pósfai

bottom of page