A gyógyító ölelés
- Pósfai Natasa
- 2020. júl. 4.
- 2 perc olvasás
Magyarországon minden évben július első szombatján tartjuk az ölelés napját, de szívből ajánlom, hogy ne várjunk a jeles ünnepnapokra egy-egy ölelésért. Miért okoz örömet, ha a megfelelő személy, a megfelelő módon ölel át bennünket? Mik a jó, és mik a rossz ölelés ismérvei? Ezekről a kérdésekről olvashattok néhány gondolatot.

A Carnegie Mellon Egyetem és a Pittsburgh-i Orvostudományi Egyetem közösen végzett tanulmánya kimutatta, hogy egy jó ölelés pozitív hatásai messze túlmutatnak azon a kellemes, bizsergető érzésen, ami akkor járja át a testünk, mikor valaki magához ölel. Ilyenkor ugyanis a lelki erőforrások töltekezése mellett számos fizikai válaszreakció is megindul a testünkben.
A kutatók többek között azt találták, hogy
„sokkal kevésbé visel meg minket egy összetűzés, kevésbé leszünk stresszesek, ha aznap valaki már átölelt, és ez a pozitív hatás másnapig is kitart.”
Egy átlagos ölelés mindössze 3 másodpercig tart, a UNC School of Medicine kutatócsoportja szerint ennél azonban több idő (~20 mp) szükséges ahhoz, hogy ez az interakció kifejthesse fantasztikus hatásait.

Az ölelés a fizikai érintkezések egy olyan formája, mely bizalmat és biztonságérzetet teremt, hatására először az oxitocin szintje kezd emelkedni a testünkben. Ez a hormon leginkább úgy került be a köztudatba, mint a szülést, tejelválasztást serkentő hormon, melynek kulcsszerepe van a baba-mama közti kötődés erősítésében, ám fontosnak tartom kiemelni, hogy férfiakban és nőkben egyaránt jelen van, hatása számos egyéb területen kimutatható.
Az oxitocin az idegrendszeri folyamatainkat is nagymértékben befolyásolja, ezáltal egy kiadós ölelés
jótékony hatással bír a kommunikációra,
növeli önbizalmunkat,
továbbá oldja a stresszt, a fájdalmat és a szorongást,
így enyhítve a magány és az elszigeteltség érzését.
Az oxitocin fokozott jelenléte egyben az endorfinok, vagyis boldogsághormonok termelődését is serkenti. Mi a közös egy tábla csokiban, a napfényben, és egy kellemes ölelésben? Mindegyik összefüggésbe hozható a szerotoninnal, ami egyfajta boldogsághormonként él a köztudatban. Hatására kiegyensúlyozottabbá válunk, belső béke és elégedettség tölt el bennünket, így a rendszeres és megfelelő öleléssel tehetünk azért, hogy e fontos biokémiai anyag elegendő mennyiségben álljon rendelkezésünkre.
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy maga az ölelés folyamata már alapból kifejti jótékony hatásait és még kellemes érzést is okoz bennünk, hiszen az ölelés sikere a résztvevőkön múlik. Ez egy olyan mozdulat, ami egyfajta kiszolgáltatottság-érzéssel is jár, hiszen a személyes terünkbe engedjük be a másikat, így elengedhetetlen az intimitás, illetve az érintéshez társuló pozitív emlékek. Vannak „ölelkező típusú” emberek, ám tiszteletben kell tartanunk, ha valaki számára nehézséget okoz a fizikai interakció kialakítása, esetleg fenyegető érzést kelt benne már az ölelkezés puszta gondolata is. Fontos tehát, hogy megtanuljunk helyesen kérni, és helyesen adni, hiszen egy jó ölelés ismérve, hogy azt kapom, amire vágyom, akkor, amikor szeretném, a másik fél odafigyel rám, és érzékenyen képes ráhangolódni az igényeimre.
Ha változtatni akarsz életeden, változtass szokásaidon, de ne feledd, minden apró lépésekkel indul!
Az ölelés napja alkalmából arra invitállak, hogy egy számodra közel álló személyt ölelj magadhoz picit hosszabban, próbáld elengedni a benned örvénylő gondolatokat, ellazulni, és átadni magad az élménynek, ahogy a tested fokozatosan elindítja a serkentő folyamatokat. Ha mindkettőtök számára kellemes élmény volt, akkor ismételjétek meg holnap, majd holnapután, mígnem ez a gyógyító folyamat beépül a mindennapjaitokba!

Commenti