Lelki edzésterv - hogyan hasznosítsuk a kihívásokat?
- Pósfai Natasa
- 2020. júl. 11.
- 3 perc olvasás
Bizonyára mindannyian megtapasztaltuk már azt az érzést, amikor hirtelen összecsapnak a hullámok a fejünk felett, a megoldhatatlannak tűnő feladatok szó szerint maguk alá temetnek, és sorra követik egymást az újabb és újabb nehézségek. A világhírű Selye János szavait idézve „a stressz az élet sava-borsa”, így sajnos el kell fogadnunk, hogy ez a jelenség a mindennapi életünk részét képezi. Életünk során megannyi kihívással, nehézséggel és sorscsapással kell szembenéznünk, melyek – ha fájdalmasan is, de – formálnak bennünket. Ugyanakkor biztosan megfigyeltük már, hogy vannak, akik szinte pillanatok alatt képesek felállni akár a legnagyobb traumákból is, ezzel szemben vannak, akik beleragadnak egy helyzetbe és csak nehezen, hosszú idő elteltével képesek túljutni rajta – feltéve, ha egyáltalán sikerül. Érthető módon ez a jelenség a pszichológusok körében is nagy érdeklődést váltott ki, és az utóbbi évtizedek kutatásainak köszönhetően megtudhattuk, hogy
amint a testünk is rendelkezik egy ellenállóképességgel a különféle fertőzésekkel, kórokozókkal szemben, úgy a személyiségünkre is jellemző egy rugalmas alkalmazkodóképesség, az úgynevezett pszichológiai immunrendszer, melyet reziliencia néven ismerhetünk.

A jó hír, hogy miképp a biológiai immunrendszerünket is erősíthetjük többek között egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, valamint megnövelt vitaminbevitellel, úgy a pszichológiai immunrendszerünk tudatos fejlesztésére is számos lehetőségünk van, ezáltal javítva a megküzdési módjainkat. Meg Jay és Harold Cohen amerikai pszichológusok egy sor olyan konkrét tanáccsal álltak elő, melyeket ha beépítünk a gondolkodásmódunkba, mindennapi rutinjainkba, hatékonyan növelhetjük „lelki edzettségünk”.
Először is fogadd el, hogy bármivel nézel épp szembe, a Te küzdelmed is valódi! Ne legyen bűntudatod amiatt, hogy épp mi okoz stresszt az életedben. A szenvedésben nincs hierarchia, így ne hasonlítgasd össze a történeted másokéval. Ha valaki úgy érzi, a problémája említésre sem méltó másokéhoz viszonyítva, akkor ez további belső feszültséget fog okozni a már meglévő nehézségek mellett. Biztosan léteznek a világon rosszabb élethelyzetek, ennek ellenére fókuszáljunk arra, amivel nekünk kell épp szembenéznünk, hiszen ezek állnak a bennünk felgyülemlett stressz hátterében.
Vedd észre azt, amiben már reziliens vagy. Lehet, hogy nem éltél át háborút, sosem kellett éhezned, nem tudod milyen az alkoholizmus egy családban, de ha idáig eljutottál az olvasásban, úgy gondolom biztosan mentél már keresztül nehéz időszakon. Meg Jay tanácsát közvetítve „gondolj életed eddigi 3 legkeményebb időszakára. Hogy jutottál túl ezeken? Lehetséges, hogy a reziliencia máris az életed része, csak eddig nem tudtál róla?”
Ne várj arra, hogy a helyzet magától oldódjon meg. Meg Jay szerint „a reziliens ember aktívan tesz a megoldásért”, ami koránt sem azt jelenti, hogy egyik pillanatról a másikra megszűnik minden nehézsége, de nem fél minden létező oldalról körül járni a problémát, mindaddig, amíg rá nem lel a legjobb megoldásra.
Ismerd fel saját erőforrásaid és használd őket bátran! A reziliens emberek tisztában vannak tulajdonságaikkal, erősségeikkel, és felismerik miképp hasznosíthatják ezeket a legnehezebbnek tűnő helyzetekben is. Vagyis pozitívan vélekednek saját magukról, hisznek saját képességeikben, értékelik azt, amivel a jelenben rendelkeznek, ahelyett, hogy azon ábrándoznak, milyen jó lenne visszautazni az időben.
Nem kell egyedül végigcsinálnod. „A reziliens ember nem fél segítséget kérni”. Ez nem feltétlen jelenti, hogy egyből szakemberhez kell fordulni, amint nehézséggel találjuk szembe magunk, bár az is egy fontos személyiségvonás, hogy felismerjük, ha elakadtunk, és tudjuk, hogy nem szégyen segítséget kérni. Első körben azonban a legfontosabb, hogy olyan emberekkel vegyük körül magunkat, akik támogatnak. Legyen akár barát, családtag, vagy épp a társunk, elengedhetetlen, hogy legyen kihez fordulnunk, ha úgy érezzük, támogatásra vágyunk.
Találd meg a kedvenc kikapcsolódási formádat! Lehet, hogy nem tudod megszüntetni az aktuális problémát, viszont egy olyan tevékenység, amiben képesek vagyunk igazán elmerülni, megvédhet attól, hogy hirtelen elárasszon a stressz és a tehetetlenség érzése. Olvasás, sport, vagy épp egy baráti találkozó… Lehetőségek széles tárháza vár minket a nagyvilágban, csak meg kell találnunk mi is jelenti számunkra a valódi kikapcsolódást. A reziliens ember küzd amikor kell, de azt is képes felismerni, hogyha szüksége van egy kis szünetre.
Törekedjünk reális célok kitűzésére. Mindig kis lépésekben haladjunk a célunk felé, tudatosan álljunk a nehéz helyzetek elé, és igyekezzünk arra koncentrálni, ami az irányításunk alá tartozik, hiszen a tőlünk független tényezőkön úgysem tudunk változtatni. Igyekezzünk megérteni saját érzelmeinket, fejlesszük kommunikációs és problémamegoldó képességünket. Menet közben se felejtsük el megveregetni saját vállunk már a legapróbb sikernél, ismerjük el a saját teljesítményünket, életünk pozitív történéseivel kapcsolatban pedig gyakoroljunk hálát.

Mivel
stresszhelyzetben az agyunk „robot-pilóta” üzemmódba kapcsol, automatikusan azt a programot futtatja le, amit már lejátszottunk benne,
így nagyon hasznos lehet, ha mostantól tudatosan igyekszünk formálni gondolkodásmódunkat, a fenti pontokat elkezdjük beépíteni mindennapjainkba, hogy a legközelebbi nehézségnél sikeresen dönthessünk a megküzdés mellett. Hinnünk kell abban, hogy mi hozzuk meg a döntést arról, hogyan reagálunk, ha úgy érezzük, elbuktunk: padlót fogunk, vagy újra felállunk. Valahányszor az utóbbi mellett döntünk, erősebbek leszünk, mint előtte valaha!
Az élet előbb-utóbb mindenkit próbára tesz, de az, hogy ebből hogy jövünk ki, már csakis rajtunk múlik!
Források:
https://ideas.ted.com/8-tips-to-help-you-become-more-resilient/ https://psychcentral.com/lib/what-is-resilience/
https://pszichoforyou.hu/8-lepes-a-reziliencia-fele/
Comments